تفاوت میان بازار خرسی و اصلاح بازار ارز دیجیتال


علیرضا 22 آذر 1401 5 دقیقه مطالعه
تفاوت میان بازار خرسی و اصلاح بازار ارز دیجیتال

 

وقتی که قیمت ارزهای دیجیتال کاهش پیدا می‌کند، دو سناریو می‌تواند اتفاق بیفتد. یا این ریزش قیمتی موقتی است و قیمت‌ها برای مدتی در حال استراحت‌اند، که به آن اصلاح بازار گفته می‌شود، یا ریزش قیمت‌ها ادامه دار است و برای مدت زیادی طول می‌کشد، که به آن بازار خرسی گفته می‌شود. اصلاح بازار، یک مرحله موقتی در بازار صعودی یا گاوی است، اما بازار خرسی موقتی نیست و می‌تواند یک دوره طولانی باشد.

 

در این مقاله قصد داریم اصلاح بازار را برای شما توضیح دهیم و تفاوت آن را با بازار خرسی به صورت دقیق‌تری مشخص کنیم. با بیت برگ همراه باشید.

 

 

اصلاح بازار ارزهای دیجیتال

اگر تریدر بازار ارزهای دیجیتال یا دیگر بازارهای مالی باشید، ممکن است گاهی خود را سرزنش کنید که چرا ارز خود را زود فروختید و اگر صبر می‌‎کردید سود بیشتری عایدتان می‌شد. این اتفاق معمولا وقتی می‌افتد که قیمت‌ها یک فاز صعودی را شروع می‌کنند، اما کم کم از قدرتشان کاسته می‌شود و کاهش پیدا می‌کنند. این کاهش همیشگی نیست و بعد از مدت نسبتا کوتاهی دوباره رشد قیمت‌ها شروع می‌شود.

 

به این وضعیت اصلاح بازار گفته می‌شود. البته شناختن اصلاح قیمتی و تفاوت آن با ریزش بازار، کمی سخت است و نیاز به تجربه و مهارت زیادی دارد. معمولا وقتی که اقتصاد در حال رشد و توسعه است و حالتِ کلیِ بازار صعودی است، اصلاح اتفاق می‌افتد.

 

در فاز اصلاح، سرمایه‌گذاران دنبال شناسایی سود خود هستند. آنها برای مدتی دست به فروش می‌زنند، اما این فروش مدت زیادی طول نمی‌کشد، چون پول‌های تازه و سرمایه‌گذاران تازه‌نفس در حال اضافه شدن‌اند و قدرت زیادی را دوباره به ارزهای دیجیتال وارد می‌کنند. در نتیجه و به کمک این نیروی جدید، فاز تازه‌ای از رشد قیمتی آغاز می‌شود و ارزهای دیجیتال به رشد خود ادامه می‌دهند.

 

 

زمان اصلاح بازار ارزهای دیجیتال

نمی‌توان تقویم زمانی خاصی را برای اصلاح بازار در نظر گرفت. اصلاح بازار در بازار سهام آمریکا به طور میانگین هر دو سال یک بار اتفاق می‍افتد. در بازار ارزهای دیجیتال، به دلیل نوسان بیشتر قیمت‌ها، روند اصلاحی بازار سریع‌تر است. گاهی ممکن است در یک هفته یک ارز وارد اصلاح شود یا حتی در یک روز نوسانات زیادی را تجربه کند.

 

 

دلایل اصلاح بازار ارزهای دیجیتال

دلایل زیادی‌ می‌تواند باعث اصلاح قیمت ارزهای دیجیتال شود. بعضی از آنها عبارتند از؛

 

  1. هیجان زیاد معامله‌گران: وقتی که تریدرها و معامله‌گران زیادی نسبت به یک ارز یا پروژه هیجان‌زده شوند، باعث بالارفتن قیمت آن می‌شود. این افزایش قیمتی ممکن است به یک حباب منجر شود و بعد از آن ریزش قیمتی و اصلاح اتفاق می‌افتد.
  2. فومو (FOMO): فومو به معنای “ترس از جا ماندن” است. وقتی قیمت یک ارز دیجیتال در حال افزایش باشد، بعضی از تریدرها ممکن است برای اینکه جانمانند، بدون هیچ تحقیق و مطالعه‌ای شروع به خرید ارز کنند. این کار باعث افزایش بیشتر و بدون دلیل قیمت می‌شود. وقتی این احساس و هیجان فروبنشیند دوباره قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کنند.
  3. هک شدن صرافی‌ها: اگر یک صرافی هک شود و یا حمله‌ای به آن صورت بگیرد، در قیمت ارز تاثیر زیادی خواهد داشت. این اتفاق می‌توان ترس را در بازار افزایش دهد و بر فشار فروش ارزهای دیجیتال بیفزاید.
  4. عدم قطعیت قوانین ارزهای دیجیتال: هر زمانی که دولت‌ها و قانون‌گذاران، قوانین جدیدی را بر ضد ارزهای دیجیتال وضع می‌کنند، باعث ریزش قیمت‌ها می‌شود. برای مثال در سال 2017 دولت چین اعلام کرد که ارزهای دیجیتال غیرقانونی است و این کار باعث ریزش شارپ ارزهای دیجیتال شد.

 

تفاوت پولبک و اصلاح بازار ارز دیجیتال

پولبک در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، اصطلاح رایجی است. پولبک هم مانند اصلاح، یک کاهش قیمتی در روند رشد بازار است. تفاوت اصلی پولبک با اصلاح بازار در این است که پولبک موقتی است و زمان بسیار کوتاهتری دارد.

 

پولبک هم در روندهای صعودی و هم در روندهای نزولی دیده می‌شود. وقتی که قیمت‌ یک ارز دیجیتال در حال رشد است و به یک سطح مقاومتی می‌رسد، ممکن است برای مدتی در این سطح تعلل کند. اگر قدرت بازار بالا باشد، می‌تواند این سطح را به سمت بالا بشکند و به روند خود ادامه دهد. در ریزش بازار هم این وضعیت امکانپذیر است. وقتی که قیمت ارز دیجیتال در حال ریزش است و به سطح حمایتی می‌رسد، اگر قدرت زیادی داشته باشد آن را می‌شکند و به روند خود ادامه می‌دهد.

 

به این تعلل‌های کوتاه‌مدتی در روند قیمتی یک ارز دیجیتال، پولبک گفته می‌شود و در تحلیل تکنیکال به صورت جامع‌تری می‌توانید با این اصطلاح و وضعیت در بازار آشنا شوید.

 

 

بازار خرسی ارزهای دیجیتال

بازار خرسی ارزهای دیجیتال، یک دوره طولانی است که در آن قیمت‌ها یا در حال ریزش‌اند یا در حال نوسان کمی هستند. این بازار با بدبینی و نگاه منفی نسبت به آینده همراه است و کسی نمی‌داند چه زمانی قرار است پایان یابد. همانطور که قبلا گفتیم، بازار خرسی شباهت زیادی به اصلاح بازار دارد، اما دوره آن بیشتر است.

 

همچنین ریزش قیمت‌ها در بازار خرسی می‌تواند بسیار زیاد باشد. به عنوان مثال در حال حاضر و از انتهای سال 2021 در یک بازار خرسی به سر می‌بریم که حدود یک سال طول کشیده‌است. در این بازار خرسی قیمت بیت‌کوین بیش از 60 درصد ریزش داشته و هنوز هم در فاز ریزش به سر می‌برد.

 

دوره زمانی یک بازار خرسی می‌تواند بسیار متفاوت باشد. بعضی از آنها تنها چندماه طول می‌کشند و بعضی ممکن است سالها به طول بیانجامند. به عنوان مثال از اواسط قرن بیستم تاکنون، شاهد 14 بازار خرسی در بازار بورس آمریکا بوده‌ایم که به طور میانگین هرکدام از آنها 1.7 سال طول کشیده‌اند. در بازار ارزهای دیجیتال هم این مساله مصداق دارد و دوره زمانی یک بازار خرسی یا زمستان کریپتو بسیار متغیر است.

 

 

چگونه از بازار خرسی و اصلاح بازار جان سالم به در ببریم؟

در ابتدا باید بدانیم که هردوی آنها جزوی از چرخه بازار ارزهای دیجیتال هستند و بعد از هر ریزشی یک صعود و رشد است. بنابراین نباید بترسیم و رفتارهای احساسی از خود نشان دهیم. مهم کنترل احساسات و داشتن استراتژی مناسب برای معامله در بازار خرسی و اصلاح است. استراتژی‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید براساس دید سرمایه‌گذاری خود از آنها استفاده کنید و در بازار ارزهای دیجیتال سودده باشید.

 

 

برچسب‌ها :