مارکت کپ یا ارزش بازار ارزهای دیجیتال


علیرضا 9 آذر 1401 5 دقیقه مطالعه
مارکت کپ یا ارزش بازار ارزهای دیجیتال

 

 

مارکت کپ یا ارزش بازار ارزهای دیجیتال، یکی از فاکتورهای مهم برای تحلیل یک ارز و مقایسه قدرت ارزهای دیجیتال در برابر بازارهای مالی دیگر است. ارزش بازار در بازار سهام نیز وجود دارد و مطمئنا درباره آن شنیده‌اید.

 

در این مقاله قصد داریم در مورد مارکت کپ ارزهای دیجیتال صحبت کنیم و ببینیم چگونه می‌توانیم از آن در تحلیل‌های خود استفاده کنیم. با بیت برگ همراه باشید.

 

 

مارکت کپ چیست؟

مارکت کپ ارزهای دیجیتال به ارزش کل ارزهای دیجیتال گفته می‌شود. البته می‌توان برای هر ارز نیز به صورت جداگانه مارکت کپ را حساب کرد. ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال یکی از معیارهای مهم برای اندازه‌گیری بازار و قدرت آن در برابر بازارهای مالی دیگر است. هرچه ارزش بازار بالاتر برود، نشان‌دهنده این است که افراد بیشتری در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند و پول و سرمایه‌ بیشتری وارد بازار شده‌است.

 

محاسبه مارکت کپ یا ارزش بازار ارزهای دیجیتال، بسیار آسان است. بعضی ممکن است فقط مارکت کپ بیت کوین یا اتریوم را حساب کنند، چون بزرگترین ارزهای بازار به شمار می‌آیند، اما مارکت کپ کل بازار هم فاکتور کلیدی و مهمی برای تحلیل‌های تحلیلگران ارزهای دیجیتال است.

 

 

مارکت کپ ارزهای دیجیتال

ارزش بازار یا مارکت کپ ارزهای دیجیتال، با ضرب کردن کل ارزهای دیجیتالِ در گردش، در قیمت آنها به دست می‌آید. به عنوان مثال فرض کنید ما دوتا ارز داریم. ارز اول که آن را ارز A می‌نامیم، مثل بیت کوین است و از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند. عرضه کل ارز A صد هزار کوین است و تا به حال 60 هزارتای آن ماین یا استخراج شده‌است. پس عرضه ارز A در حال حاضر 60 هزار کوین است.

 

ارز دوم ارز B است و از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند. عرضه کل آن هزار کوین است که همه آن در چرخه وجود دارد. اگر قیمت ارز A، دو دلار و قیمت ارز B صد دلار باشد، می‌خواهیم مارکت کپ یا ارزش بازار این دو کوین را محاسبه کنیم.

 

فرمول محاسبه ارزش بازار(مارکت کپ) = تعداد ارز در چرخه * قیمت

 

مارکت کپ ارز A برابراست با 60000 * 2 دلار = 120000 دلار

 

مارکت کپ ارز B برابر است با 1000 * 100 دلار = 100000 دلار

 

همانطور که می‌بینید، با اینکه قیمت ارز A نسبت به ارز B پنجاه برابر کمتر است، اما ارزش بازار یا مارکت کپ آن بیشتر از ارز B است. به همین دلیل مارکت کپ یک ارز، معیار مهمتری برای اندازه‌گیری ارزش یک کوین است.

 

 

چرا مارکت کپ ارزهای دیجیتال مهم است؟

چگونه مارکت کپ ارزهای دیجیتال را اندازه بگیریم؟

 

مارکت کپ کل ارزهای دیجیتال

مارکت کپ کل ارزهای دیجیتال، ارزش بازار بیت‌کوین، آلت‌کوین‌ها، استیبل‌کوین‌ها  و دیگر ارزهای دیجیتال را در بازار می‌سنجد. مارکت کپ کل بازار، فاکتور مهمی برای تحلیلگران و سرمایه‌گذاران است، چرا که اندازه کل صنعت را نشان می‌دهد.

 

نوسان مارکت کپ بازار ارزهای دیجیتال، درست مثل خودشان بالاست. در شش و نیم سال اول، این عدد به 20 میلیارد دلار رسید، اما تا سال 2018 از 770 میلیارد دلار نیز فراتر رفت. در سال 2021 و اوج بازار، مارکت کپ ارزهای دیجیتال به 2 تریلیون دلار رسید و توجه زیادی را در بازارهای مالی به خود جلب کرد.

 

 

چرا مارکت کپ ارزهای دیجیتال مهم است؟

یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از مارکت کپ، برای مقایسه بازارهای مالی با یکدیگر است. به عنوان مثال، افراد زیادی ارزش بازار ارزهای دیجیتال را با ارزش بازار فلزات گرانبها مانند طلا و بازار سهام مقایسه می‌کنند. این کار به تحلیلگران کمک می‌کند تا بتوانند موقعیت بازار ارزهای دیجیتال را در کنار بازارهای مالی دیگر بسنجند و آینده آن را تحلیل کنند.

 

البته این مقایسه تا حدودی می‌تواند درست باشد و نه کاملا، چون هرکدام از بازارهای مالی، خصوصیات مختلفی دارند و سرمایه‌گذاران به خصوصی را به خود جلب می‌کنند. ارزهای دیجیتال ممکن است کاملا با نیازهای افرادی که در بازارهای مالی دیگر مثل طلا و فارکس معامله می‌کنند، همخوان نباشد. از طرف دیگر باید در نظر بگیریم که این بازار در حال شکوفایی و رشد و توسعه است و سالهای زیادی از عمر آن نمی‌گذرد.

 

 

در نظر گرفتن تمام عوامل برای یک تحلیل درست

مارکت کپ ارزهای دیجیتال، یکی از پارامترهای مهم در تحلیل بازار است. این پارامتر در بازارهای مالی دیگر نیز بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. حتما شنیده‌اید که شرکت اپل باارزش‌ترین شرکت در دنیاست و ارزش بازار آن به 3 تریلیون دلار هم رسیده‌است، یا اینکه شرکت متا(فیس بوک) در حال سقوط ارزش بازار است و حدود 50 درصد از ارزش بازار خود را از دست داده‌است.

 

با این حال باید بدانید که این فقط یک پارامتر است که باید در تحلیل بازارهای مالی خصوصا ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شود. مارکت کپ ارزهای دیجیتال، تنها یک قسمت از پازل تحلیل است که در کنار دیگر پارامترهای مهم تحلیلی قرار می‌گیرد و به فهم بیشتر و درست بازار کمک می‌کند.

 

 

برچسب‌ها :