دیسنترالند و مانا چه هستند؟


رضا 12 آذر 1401 5 دقیقه مطالعه
دیسنترالند و مانا چه هستند؟

 

از زمان لانچ دیسنترالند در سال 2016، این پلتفرم از توسعه تجربه‌های دو بعدی به یک دنیای بزرگ سه‌بعدی رسید. توسعه‌دهنده‌های دیسنترالند، استابان اوردانو و آری میلیچ یک فضای مجازی که شامل قطعه زمین، آیتم‌ها و دارایی‌های قابل شخصی‌سازی هستند به وجود آوردند. تمامی این موارد با استفاده از ارز مانا (MANA)، توکن ERC-20 دیسنترالند قابل خرید هستند.

دیسنترالندی‌ها می‌توانند مانا را از صرافی‌های ارز دیجیتال و در ازای ارز دیجیتال یا پول فیات خریداری کنند. توکن‌های غیرمثلی ERC-721 نشان دهنده‌ی دارایی‌های منحصر به فرد دیسنترالند هستند. این توکن‌های غیرمثلی یا NFTها شامل دارایی‌های LAND و سایر آیتم‌های قابل جمع آوری می‌شوند.

 

نحوه کار دیسنترالند

دیسنترالند یک فضای آنلاین است که واقعیت مجازی را با فناوری بلاکچین ترکیب می کند. برخلاف اکثر بازی‌های آنلاین، بازیکنان کنترل مستقیمی بر قوانین دنیای آنلاین دارند. DAO به دارندگان توکن اجازه می‌دهد تا مستقیماً در مورد سیاست‌های درون بازی و پلتفرم رای دهند. این مکانیسم بر همه چیز تاثیر می گذارد، از انواع اقلام مجاز گرفته تا سرمایه‌گذاری برای خزانه‌داری DAO.

 

دیسنترالند

 

توکن‌های غیرمثلی، کلکسیون‌های درون بازی، از جمله لباس‌ها، اقلام، و املاک مجازی و LAND را تشکیل می‌دهند. کاربران این توکن‌ها را در کیف پول‌های رمزنگاری خود ذخیره می‌کنند و آن‌ها را به سایر کاربران در بازار دیسنترالند می‌فروشند. برای مثال، برای خرید یک ماسک صورت جدید، باید مقداری مانا، ارز بومی دیسنترالند را در اختیار داشته باشید.

 

ماسک

 

علاوه بر تجارت اقلام و اموال، بازیکنان می‌توانند فضای شخصی خود را با بازی‌ها، فعالیت‌ها و آثار هنری پر کنند تا دیگران با آنها تعامل داشته باشند. همچنین، گزینه‌ای برای کسب درآمد از LAND شما وجود دارد. این کاملا به هر بازیکن بستگی دارد که تصمیم بگیرد با نقشه خود چه کند.

 

سرنوشت شما، موفقیت شما و در نهایت سفر شما به شما، تلاش و تخیل شما بستگی دارد.

 

دیسنترالند موارد استفاده زیادی از جمله تبلیغات و گزینش و طبقه‌بندی محتوا دارد. اما برای بازیکنان جدیدی که به دنبال شروع با NFT هستند، موانع ورود زیاد است. هزینه‌های کارمزد اتریوم خرید برخی از آیتم‌ها را تقریبا دو برابر قیمت آن است. قیمت زمین نیز به هزاران دلار می‌رسد و مالکیت برای یک سری از بازیکن‌ها بسیار گران می‌شود.

 

LAND و مانا چه هستند؟

همانطور که گفته شد، مانا ارز دیجیتال بومی دیسنترالند است. مانا نه تنها به عنوان یک ارز دیجیتال عمل می‌کند، بلکه برای هر دارنده مانا قدرت رای در دیسنترالند DAO را نیز ارائه می‌دهد.

 

مانا و لند

 

برای مشارکت در حاکمیت DAO، کاربران مانا خود را به مانا رپ شده (wMANA) تبدیل کرده و آن را در DAO قفل می‌کنند. هر wمانا نشان دهنده یک رای در پیشنهادات حاکمیتی است. می‌توانید مانا را در صرافی‌ها یا با فروش اقلام کلکسیونی در بازار دیسنترالند دریافت کنید. DAO همچنین دارای خزانه مانا خود برای تامین مالی تصمیمات و اجرای عملیات‌های خود است.

 

LAND یک توکن غیر قابل تعویض برای قطعات زمین متعلق به بازیکنان در جامعه است. مشابه به مانا، همچنین قدرت رای دادن را به عنوان بخشی از پروتکل حاکمیتی دیسنترالند فراهم می‌کند.

 

با این حال، LAND نیازی به قفل شدن در DAO ندارد و به ازای هر توکن LAND دو هزار رای بست می‌آید. بازیکنانی که پلات‌های بسیاری دارند، می‌توانند آن‌ها را به یک توکن Estate با قدرت رای برابر با پلات‌های موجود تبدیل کنند.

 

Land

 

دیسنترالند DAO چیست؟

یکی از جنبه‌های جالب دیسنترالند تمرکز آن بر غیرمتمرکزسازی است. همانطور که بحث کردیم، جامعه بازیکنان LAND، دارایی‌های دیجیتال و پیشرفت‌های دیسنترالند را کنترل می‌کند.

 

به عنوان یک سازمان مستقل و غیرمتمرکز، این پروژه از کد متن باز برای تنظیم قوانین خود استفاده می‌کند. هرکسی که مانا خود را در اختیار داشته یا مالک زمین باشد، می‌تواند هم پیشنهادِ تغییر و هم در مورد آن رای دهد.

 

dao

 

دیسنترالند DAO بر روی راه‌حل نرم‌افزاری DAO Aragon اجرا می‌شود و از ایجنتی استفاده می‌کند که می‌تواند با قراردادهای هوشمند اتریوم تعامل داشته باشد.

 

موارد استفاده دیسنترالند

از زمان طراحی پلتفرم، توسعه دهندگان دیسنترالند پتانسیل آن را برای موارد استفاده جدید در جوامع مبتنی بر بلاکچین در نظر گرفته‌اند. در وایت پیپر آن‌ها پنج‌مورد استفاده اصلی ذکر شده است:

  • برنامه ها: کاربران می‌توانند برنامه‌ها و صحنه‌های سه بعدی را با زبان برنامه نویسی دیسنترالند ایجاد کنند و با اینتراکشن‌های غنی‌تری ارائه دهند.
  • گزینش محتوا: محله‌های توسعه یافته در دیسنترالند توسعه، طرفداران هم‌فکر را به خود جلب کرده و جوامع ارگانیک را ایجاد می‌کنند.
  • تبلیغات: تردد بازیکنان در محله‌ها باعث شده تا برندهای تبلیغاتی فضا بخرند و تابلوهای تبلیغاتی نصب کنند.
  • مجموعه‌های دیجیتال: اقلام NFT در بازار دیسنترالند جمع‌آوری، ایجاد و معامله می‌شوند و به کاربران حقوق مالکیت می‌دهند.
  • اجتماع: جوامع در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی یا حتی گروه‌های آفلاین می‌توانند معاشرت با دوستان خود را تجربه کنند.

 

نحوه نگهداری مانا و LAND

برای تعامل کامل با دیسنترالند به یک کیف پول رمزنگاری نیاز دارید که در مرورگر شما اجرا شود. تیم توسعه در حال حاضر MetaMask را برای ذخیره توکن‌های مانا (ERC-20) و LAND (ERC-721) شما توصیه می‌کند.

 

 

برچسب‌ها :