بر اساس گزارشی از وال استریت ژورنال در 21 ژانویه، سیستم بانک‌های وام مسکن فدرال ایالات متحده (FHLB) در تلاشی برای کاهش اثرات افزایش برداشت‌ها، میلیاردها دلار به دو تا از بزرگترین بانک‌های ارزهای دیجیتال وام می‌دهد.

FHLB کنسرسیومی متشکل از 11 بانک منطقه‌ای در سراسر ایالات متحده است که وجوهی را در اختیار سایر بانک‌ها و وام دهندگان قرار می‌دهد. این سیستم که در دوران رکود بزرگ برای حمایت از تامین مالی مسکن تأسیس شد، دارای 1.1 تریلیون دلار دارایی و بیش از 6500 عضو است.

طبق گزارش‌ها، این نهاد نزدیک به 10 میلیارد دلار به بانک تجاری Signature Bank در سه ماهه آخر سال 2022 وام داده است که آن را به یکی از بزرگترین معاملات استقراضی یک بانک در سال‌های اخیر تبدیل کرده است. در سال 2018، سیگناتور از دپارتمان خدمات مالی نیویورک برای پلتفرم دیجیتال مبتنی بر بلاک چین تاییدیه دریافت کرد.

دومین بانکی که از FHLB درخواست وجوه کرد Silvergate بود که حداقل 3.6 میلیارد دلار دریافت کرد. در سه ماهه آخر سال 2022، سیلورگیت خروج قابل توجهی از سپرده‌ها را تجربه کرد و اقداماتی را برای حفظ نقدینگی از جمله فروش اوراق بدهی انجام داد. زیان خالص قابل انتساب به سهامداران عادی در این دوره به یک میلیارد دلار رسیده است.

طبق گزارش Silvergate، میانگین سپرده‌های دارایی دیجیتال مشتریان در سه ماهه چهارم سال 2022، 7.3 میلیارد دلار بود که در مقایسه با سه ماهه قبل که سپرده‌ها به 12 میلیارد دلار رسید، بسیار کمتر است.

این گزارش نشان می‌دهد که امور مالی سنتی پس از فروپاشی FTX از سرایت کریپتو مصون مانده است، اما وام‌های FHLB به بانک‌های در معرض کریپتو می‌تواند این خطر را افزایش دهد.

سناتور الیزابت وارن در جواب به WSJ خاطرنشان کرد:

به همین دلیل است که من در مورد خطرات اجازه دادن به ارزهای دیجیتال برای درهم تنیده شدن با سیستم بانکی هشدار داده‌ام

 

فروپاشی صرافی FTX باعث ایجاد یک اثر موجی در صنعت کریپتو شد که بر بسیاری از شرکت‌ها تأثیر گذاشت. در جدیدترین توسعه، جنسیس وام دهنده کریپتو در 19 ژانویه برای حمایت از ورشکستگی فصل 11 درخواست داد و بدهی هایی بین 1 تا 10 میلیارد دلار داشت.