ترون، اینترنت غیرمتمرکز بلاکچینی


رضا 5 دی 1401 9 دقیقه مطالعه
ترون، اینترنت غیرمتمرکز بلاکچینی

ترون (TRX) از طریق استفاده از بلاکچین و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز توانسته است غیرمتمرکزسازی اینترنت را بیش از پیش جلو بیاندازد. شبکه ترون که در سپتامیر سال 2017 توسط جاستین سان بنیان نهاده شد، عملکرد عالی خود را از زمان انتشار شبکه اصلی آن در ماه می‌سال 2018 ادامه داده است.

توکن بومی ترون با نماد TRX مشخص می‌شود و در ابتدا ک توکن ERC-20 بود که روی اتریوم اجرا شد، اما یک سال بعد به شبکه خود منتقل شد.

در ابتدا، این پروژه با هدف ارائه حق مالکیت کامل به سازندگان محتوای دیجیتال خلق شد. هدف اصلی ترون کمک به تولید کننده محتوا و تشویق آنها با پاداش‌های بیشتر برای کارشان است. اما چگونه؟ ترون از استفاده کننده‌های محتوا دعوت می‌کند تا مستقیماً و بدون هیچ واسطه‌ای به سازندگان محتوا پاداش دهند.

نرم افزار TRON از قراردادهای هوشمند، انواع مختلف سیستم‌های بلاک چین و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) پشتیبانی می‌کند. پلتفرم ارز دیجیتال ترون از مدل تراکنش‌های مشابه بیت کوین (BTC) یعنی UTXO استفاده می‌کند. تراکنش‌ها در یک دفتر کل عمومی انجام می‌شوند، که در آن کاربران می‌توانند تاریخچه عملیات‌ها را بررسی کنند.

این پلتفرم برای ایجاد یک اینترنت غیرمتمرکز ساخته شده است و به عنوان ابزاری برای توسعه دهندگان برای ایجاد dApps و جایگزینی برای اتریوم عمل می‌کند. هر کسی می‌تواند در شبکه TRON برنامه‌های کاربردی ایجاد کند، محتوا ارائه دهد و در ازای آن دارایی‌های دیجیتالی را به عنوان جبران تلاش‌های خود دریافت کند. توانایی ایجاد محتوا و به اشتراک گذاری آن به طور آشکار بدون نگرانی درمورد هزینه‌های تراکنش، مزیت غیرقابل انکار ترون است.

 

اصول شبکه ترون

داده‌های میزبانی شده در شبکه TRON رایگان و بدون هیچ منبع مرکزی است. و خالقین محتوا توکن‌های TRX دریافت می‌کنند.

TRON از ایجاد کوینی که تولیدکننده‌های محتوا می‌توانند از آن در برنامه‌های خود استفاده کنند، پشتیبانی می‌کند.

TRON بازی‌های غیرمتمرکز را در شبکه  اجرا می‌کند و بازیکنان می‌توانند مستقیماً سازندگان را با دارایی‌های دیجیتال تشویق کرده و به آنها پاداش دهند.

اکوسیستم ترون مبتنی بر سه سطح است که عملکرد روان و قدرتمند این بلاکچین را تضمین می‌کند. معماری ترون به شرح زیر است:

  • لایه ذخیره سازی، جایی که داده‌های شبکه، وضعیت بلاک چین و داده‌های تاریخچه به صورت ایمن ذخیره می‌شوند و هدف آن تقسیم بندی انواع داده‌های اکوسیستم است.
  • لایه برنامه، که در آن توسعه دهندگان بازیگران اصلی هستند. در این لایه TRX برای توسعه برنامه‌ها و ایجاد کیف پول استفاده می‌شود.
  • لایه هسته، که در آن دستورالعمل‌های مختلف پردازش می‌شود (فقط به دو زبان برنامه نویسی Solidity و Java قابل نوشتن هستند). لایه هسته دستورالعمل‌ها را محاسبه و پردازش می‌کند و سپس به ماشین مجازی Tron می‌فرستد تا dAppها اجرا می‌شوند.

ابزار اصلی حفاظت از شبکه و همچنین یکی از ویژگی‌های خاص ترون، مکانیزم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده (dPoS) است که جایگزینی برای الگوریتم‌های اجماع اثبات سهام و اثبات کار است. این اجماع یک مزیت رقابتی است، زیرا به این معنی است که شبکه انرژی بسیار کارآمدتری دارد. علاوه بر این، به دلیل معماری لایه‌ای، ترون تراکنش‌های بیشتری را در یک زمان نسبت به سیستم‌های اثبات کار (PoW) پردازش می‌کند. طبق گفته تیم توسعه، TRON توان عملیاتی بالاتری دارد و قادر است تا 2000 عملیات در ثانیه را بدون کارمزد پردازش کند، بنابراین، تراکنش‌ها در شبکه بدون کارمزد می‌شوند.

TRON یک سیستم عامل مبتنی بر بلاک چین است که هدف آن اطمینان از مناسب بودن این فناوری برای استفاده روزانه است. بیت کوین می‌تواند تا شش تراکنش در ثانیه و اتریوم تا 25 تراکنش را انجام دهد، در حالی که ترون ادعا می‌کند شبکه آن ظرفیت 2000 تراکنش در ثانیه را دارد.

این پروژه به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز برای اشتراک محتوا و سرگرمی تعریف می‌شود و به همین منظور، یکی از بزرگترین خریدهای آن، سرویس اشتراک فایل BitTorrent در سال 2018 بود.

TRON همچنین یکی از محبوب ترین بلاک چین‌ها برای ساخت DApp است.

 

بنیانگذاران TRON چه کسانی هستند؟

TRON توسط جاستین سان، که اکنون به عنوان مدیرعامل فعالیت می‌کند، تاسیس شد. او در دانشگاه پکن و دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل کرده است و برای مدتی در چین به عنوان نماینده ریپل مشغول به کار بود.

 

چند کوین TRON (TRX) در گردش است؟

TRON مجموعاً بیش از 100 میلیارد توکن دارد و در زمان نگارش این مقاله، حدود 71.6 میلیارد از آنها در گردش هستند.

هنگامی که یک فروش توکن در سال 2017 برگزار شد، 15.75 میلیارد TRX به سرمایه گذاران خصوصی اختصاص یافت و  40 میلیارد اضافی برای شرکت کنندگان در عرضه اولیه کوین در نظر گرفته شد. به بنیاد ترون 34 میلیارد اهدا شد و یک شرکت متعلق به جاستین سان 10 میلیارد دریافت کرد.

در مجموع، این بدان معنی است که 45٪ از عرضه TRX به بنیانگذار و خود پروژه می‌رسد، در حالی که 55٪ بین سرمایه گذاران توزیع می‌شود. منتقدان استدلال می‌کنند که این نسبت بسیار بالاتر از آن چیزی است که در سایر پروژه‌های ارزهای دیجیتال دیده شده است.

 

شبکه TRON چگونه ایمن می‌شود؟

TRON از مکانیزم اجماعی استفاده می‌کند که به عنوان اثبات سهام نمایندگی شده شناخته می‌شود.

دارندگان TRX می‌توانند ارز دیجیتال خود را فریز کنند تا Tron Power را دریافت کنند. از این طریق می‌توانند به «ابرنمایندگان» که تولیدکننده‌های بلاک هستند، رأی دهند.

این تولیدکنندگان بلاک در ازای تایید تراکنش‌ها، پاداش دریافت می‌کنند و سپس این جوایز بین افرادی که به آنها رای داده‌اند توزیع می‌شود.

به گفته TRON، این رویکرد به بلاک چین کمک می‌کند تا به سطوح بالاتری از توان عملیاتی دست یابد.

 

از کجا می‌توانید TRON (TRX) بخرید؟

خرید Tron از ده‌ها صرافی که در آنها لیست شده است، از جمله Poloniex، Bancor، KuCoin، Binance، Bitfinex، Coinbene و غیره امکان پذیر است. با این حال، توسط Coinbase پشتیبانی نمی‌شود. همچنین می‌توانید از طریق صفحه خرید و فروش افدام به خرید ترون از صرافی بیت برگ کنید و در لحظه ارز دیجیتال خود را دریافت کنید.

 

 

برچسب‌ها :