تتر بهتر (USDT) است یا یو اس دی کوین (USDC)؟


حسن 24 دی 1401 دقیقه مطالعه
تتر بهتر (USDT) است یا یو اس دی کوین (USDC)؟

نوسان برای هر ارز دیجیتالی که بتوانید فکرش را بکنید، از بیت کوین تا شیبا، وجود دارد. همانطور که در یک چشم به هم زدن قیمت آنها می‌تواند سر به فلک بکشد، می‌تواند به کف نیز برسد. برای مقابله با این نوسانات، استیبل کوین‌ها راه حل خوبی برای سرمایه گذاران ارائه می‌دهند تا بتوانند با ریسک کمتری در این بازار فعالیت کنند. استیبل کوین‌هایی که به قیمت ارزهای فیات متصل (پگ) شدند، مقاومت خوبی نشان می‌دهند. تتر (USDT) و یو اس دی کوین (USDC)، از این استیبل کوین‌ها هستند.

استیبل کوین‌های تتر (USDT) و یو اس دی کوین (USDC) به عنوان پرطرفدارترین استیبل کوین‌ها در بازار ارزهای دیجیتال در گردش هستند و تقریبا در همه صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز وجود دارند.

در این مقاله درباره اینکه کدام یک از این دو استیبل کوین بهتر هستند، بحث خواهیم کرد. با ما در ادامه همراه باشید.

 

تتر چیست؟

تتر در ابتدا توسط تتر لیمیتد در سال 2014 منتشر شد تا دروازه‌ای بین ارز دیجیتال و فیات ایجاد کند. تتر به کاربران این امکان را فراهم کرد تا از دلار مبتنی بر بلاکچین و همچنین مزایای بیت کوین و اتریوم و سایر دارایی‌های دیجیتال و بدون نوسان بهره ببرند.

تتر به هر کسی این اجازه را می‌دهد تا به راحتی و به سرعت وجوه را انتقال دهد و از پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز سود بدست آورد. این استیبل کوین برای ارسال و دریافت به نهاد ثالثی نیاز ندارد. همچنین کمپانی تتر به طور مداوم اسناد حسابرسی و شفافیت هولدینگ‌های خود را برای کاربران منتشر می‌کند.

تتر همیشه در بین 5 ارز دیجیتال برتر (بر اساس ارزش بازار و حجم معاملاتی) قرار داشته و حتی بارها حجم معاملاتی آن از بیت کوین پیشی گرفته است.

 

حجم معاملاتی تتر (USDT)

حجم معاملاتی تتر (USDT)

 

استیبل کوین تتر طبق طراحی که دارد، معمولا قیمت ثابت 1 دلاری خود را حفظ می‌کند. اگرچه گاها ممکن است، تتر چند سنت از قیمت 1 دلاری خود بالاتر یا پایین‌تر باشد، بازار همیشه تتر را فورا به یک دلار می‌رساند.

 

یو اس دی کوین (USDC) چیست؟

یو اس دی کوین (USDC) استیبل کوین ایجاد شده توسط کوین بیس و سیرکل است. این استیبل کوین در سال 2018 منتشر شد و قیمت آن همانند تتر یا هر استیبل کوین پگ شده به قیمت دلار آمریکا، همیشه 1 دلار می‌ماند.

حاکمیت استیبل کوین یو اس دی کوین توسط کنسرسیوم سنتر انجام می‌شود. کنسرسیوم سنتر مدیریت فنی و استانداردهای مالی را برای یو اس دی کوین به عهده دارد و شفافیت را برای پشتوانه 1 به 1 به دلار آمریکا تضمین می‌کند.

یو اس دی کوین نیز مانند تتر در بین 10 ارز دیجیتال برتر (از نظر ارزش بازار و حجم معاملاتی)، اما پایین‌تر از تتر قرار دارد.

 

حجم معاملاتی یو اس دی کوین (USDC)

حجم معاملاتی یو اس دی کوین (USDC)

 

یو اس دی سی کوین نیز با قیمت ثابت 1 دلار معامله می‌‎شود. هرچند گاها ممکن است چند سنت از قیمت اصلی خود فاصله داشته باشد، اما بازار همیشه قیمت را اصلاح کرده و به یک دلار می‌رساند.

 

تفاوت یو اس دی سی کوین و تتر

با وجود اینکه تتر (USDT) بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما اغلب USDC با عنوان استیبل کوین ایمن‌تر مطرح می‌شود. USDC تلاش بیشتری برای حسابرسی دقیق‌تر، قانون گذاری دولتی و همچنین شفافیت و پشتوانه کامل می‌کند.

حسابرسی یو اس دی سی کوین به صورت ماهیانه انجام می‌شود، در حالی که تتر به صورت فصلی اقدام به حسابرسی می‌کند. همچنین شک و شبهه‌های درباره کامل بودن پشتوانه برای تتر وجود دارد.

 

حالا تتر بخریم یا یو اس دی کوین؟

هر دو این استیبل کوین‌ها را می‌توان در اکوسیستم ارز دیجیتال استفاده کرد. تتر حجم معاملاتی بیشتری دارد و  سود سپرده گذاری بیشتری به کاربران ارائه می‌دهد. مسئله نگران کننده درباره تتر پشتوانه و آینده پر شک و شبهه این ارز دیجیتال است.

از طرف دیگر یو اس دی کوین، برنامه‌های خود را با دقت پیش برده و بازرسی روی این استیبل کوین نیز قوی‌تر بوده است. کاربران می‌توان با یو اس دی کوین امنیت بیشتری داشته باشند، چرا که کنسرسیوم سنتر بر حسابرسی‌های یو اس دی کوین نظارت دارد.

اگرچه، تتر طرفداران بیشتری دارد، اما با پیشرفتی که یو اس دی کوین طی این مدت داشته است، پیشرفت‌های بسیاری داشته و جای تعجبی نخواهد داشت که در آینده جای تتر را بگیرد.

برچسب‌ها :