تتر یا دای، کدام بهتر است و چرا؟


علیرضا 21 دی 1401 9 دقیقه مطالعه
تتر یا دای، کدام بهتر است و چرا؟

یکی از مشکلات اساسی در استفاده از توکن‌ها برای پرداخت، نوسان آنها در بازار است. استیبل کوین‌ها برای حل این نقص ایجاد شدند تا بتوان با استفاده از آن از سرعت تراکنش‌های دیجیتالی با ثبات دلاری بهره برد. در حال حاضر محبوب‌ترین استیبل کوین‌های بازار، تتر (USDT) و USDC هستند. هر دو این توکن‌ها پشتوانه دلار آمریکا دارند. از طرفی استیبل کوین دای (DAI) در تلاش است تا نگهداری پشتوانه توکنی، این معادلات را بر هم زند. اما کدام یک بهتر است؟ تتر یا دای؟

برای جواب به این سوال بگذارید اول هر کدام را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

 

مقایسه استیبل کوین تتر و دای

مقایسه استیبل کوین تتر و دای

 

دای چیست؟

دای یک استیبل کوین مبتنی بر بلاکچین اتریوم است. توسعه و مینت (ضرب) توکن‌های دای توسط MakerDAO مدیریت می‌شود. دای با پشتوانه چندین ارز دیجیتال دیگر ایجاد شده است تا پگ دلاری خود را حفظ کند. هر زمان که یک دای جدید مینت (تولید) می‌شود، یک سری از ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه در یک قرارداد هوشمند قفل می‌شوند.

این فرایند به عنوان وام کار می‌کند. اگر بخواهید دای بدست بیاورید، باید به اندازه حداقلی 150 درصد از ارزش مقدار دای، توکن‌های دیگری وثیقه قرار دهید. بسیاری از تریدرها معمولا 300 الی 400 درصد از ارزش مقدار دای را وثیقه کریپتویی قرار می‌دهند. به دلیل طبیعت پرنوسان ارزهای دیجیتال این امری عادی است و در صورتی که وثیقه قرار داده شده، از ارزش دلاری حداقلی پایین بیاید، توکن‌ها فروخته می‌شوند تا وام را پوشش دهند.

 

تتر چیست؟

تتر (USDT) یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های استیبل کوینی در حوزه ارز دیجیتال است. تتر نیز همانند سایر استیبل کوین‌ها، برای حفاظت کاربران از نوسان قیمتی در بازار ارز دیجیتال ایجاد شده است.

تتر برخلاف دای، پشتوانه دلاری یک به یک دارد. ذخایر و پشتوانه تتر توسط یک کنسرسیوم از موسسات مالی مدیریت می‌شود. به علاوه، به منظور تضمین شفافیت، این ذخایر توسط نهادهای ثالث حسابرسی می‌شوند.

 

ویژگی‌های اصلی دای

حاکمیت غیرمتمرکز

قراردادهای هوشمندی که اکوسیستم دای از آن قدرت می‌گیرد، پروتکل میکر نام دارد. حاکمیت و توسعه این قراردادهای هوشمند توسط MakerDAO کنترل می‌شود. اگر ارز MKR، توکن بومی این DAO را داشته باشید، می‌توانید برای تصمیمات و ارتقاهای این پروتکل رای دهید.

 

آزادی مالی

هر زمانی که بخواهید می‌توانید به راحتی دای تولید کنید. تا جایی که حد وثیقه رعایت شود، می‌توانید هر مقدار استیبل کوینی که بخواهید، برای تراکنش‌های خود از شبکه وام بگیرید. به این ترتیب ثبات در تراکنش‌های کریپتویی و آزادی استفاده از این واسط دیجیتالی فراهم می‌شود.

 

درآمد زایی

سیستم نرخ پس انداز دای به شما این اجازه را می‌دهد تا با قفل دای خود در قراردادهای هوشمند، پاداش دریافت کنید. توکن‌های دای، مشابه فرایند استیک، به طور مداوم بر اساس نرخ پس انداز فعلی به قرارداد هوشمند افزوده می‌شوند. با استفاده از این ویژگی، به درآمد پسیو (غیرفعال) می‌رسد و در عین حال می‌توانید در حاکمیت پلتفرم نیز مشارکت داشته باشید.

 

ویژگی اصلی تتر

قدیمی‌‎ترین استیبل کوین

تتر ازر سال 2014 در بازار ارز دیجیتال حضور داشته و امنیت و تاثیر خود را در این سال‌ها ثابت کرده است. این استیبل کوین تاریخچه قوی‌ای از ثبات قیمتی 1 دلاری خود دارد.

 

قابلیت تبدیل

از آنجایی که تتر پشتوانه 1 به 1 دلاری دارد، به راحتی می‌توان آن را به ارز فیات تبدیل کرد. به این ترتیب، تجارت‌های مختلف راحت‌تر این استیبل کوین را به عنوان ارز پرداختی می‌پذیرند.

 

کارمزد پایین

برای اجرای یک تراکنش تتری، هیچ کارمزدی دریافت نمی‌شود. تنها یک کارمزد ناچیز برای تبدیل ارزهای دیجیتال به تتر نیاز است.

 

مزایا و معایب دای

 

مزایا معایب
توکن دای غیرمتمرکز است نوسان بازار ارز دیجیتال روی وام‌های دای تاثیرگذار است
می‌توان با قفل کردن دای، سود بدست آورد ارزش بازار کمتری نسبت به تتر دارد
نه تنها می‌توان دای را خرید، بلکه می‌توان آن را تولید کرد حداقل باید 150 درصد از ارزش مقدار وام گرفته شده دای، وثیقه گذاشته شود

 

مزایا و معایب تتر

مزایا معایب
یکی از قدیمی‌ترین و مورد اعتمادترین استیبل‌کوین‌هاست توسط بنیاد تتر کنترل می‌شود و کاملا غیرمتمرکز نیست
به راحتی می‌توان تتر را به فیات تبدیل کرد چندین بار پشتوانه 1 به 1 آن زیر سوال رفته است
از زمان پذیرش تتر، قیمت 1 دلاری خود را حفظ کرده است قبل از دریافت تتر، باید واریزی بانکی انجام شود

 

حالا تتر یا دای؟

هم تتر و هم دای استیبل‌کوین‌های شناخته شده‌ای هستند. دای غیرمتمرکز است، در حالی که تتر یک نهاد مرکزی دارد. از طرفی، تتر پشتوانه فیات دارد، اما دای پشتوانه ارز دیجیتال. انتخاب هر کدام بسته به اعتماد شما به پلتفرم مورد نظر است.

برچسب‌ها :