قیمت تتر در ایران چه روندی دارد؟


رضا 14 دی 1401 7 دقیقه مطالعه
قیمت تتر در ایران چه روندی دارد؟

تتر استیبل کوین شرکت تتر مستقر در هنگ کنگ است. این استیبل کوین به قیمت دلار پگ شده است. تتر در سال 2014 و به عنوان یک توکن واقعی که از طریق پلتفرم اومنی روی لایه دو شبکه بلاکچینی بیت کوین منتشر شد. در ابتدا تتر با نماد USDTether شناخته می‌شد و بعدها به USDT تغییر یافت.

به دلیل طبیعت پرنوسان ارزهای دیجیتال، تتر برای پوشش ریسک سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال منتشر شد. تتر یک ارزش ذخیر در نظر گرفته می‌شود، از این جهت، کاربران حوزه ارز دیجیتال از تتر برای در امان ماندن نوسانات بازار استفاده می‌کنند. اما، در کشور ما، نرخ دلار و تغییرات و جهش‌هایی که این ارز دارد، نقش مهمی در بازار ایران ایفا می‌کند.

دلار با اینکه در بازار جهانی یک ذخیره ارزش است، در ایران نوسانات بالایی دارد، از این رو بسیاری برای کسب سود از بازار، به خرید دلار روی می‌آورند. هر چند که خرید دلار محدودیت‌ها و دردسرهای زیادی دارد. برای حل این مشکل سرمایه گذاران بزرگترین استیبل کوین دلاری، یعنی تتر را می‌توانند به جای دلار فیزیکی خریداری کنند.

 

قیمت تتر در ایران

تتر در ایران با قیمت دلار همسان است. در سال 1395 با افزایش تحریم‌ها، قیمت دلار اوج گرفت و به 4000 تومان رسید. این افزایش قیمت ادامه پیدا کرد و با گذر زمان، بیشتر و بیشتر شد تا اینکه در سال 1400 به بالای 30 هزار تومان افزایش پیدا کرد. با بالا رفتن فشار تحریم‌ها و کاهش ارزش ریال ایران در ماه‌های اولیه امسال مرز 33000 تومان را رد کرد. اما این پایان افزایش قیمت دلار در ایران نبود و در پی خیزش 1401، قیمت دلار اوج گرفت و ناحیه 40000 تومانی را نیز شکست.

سقوط ارزش ریال در دهه گذشته امری معمول بود و به یکی از بی ارزش‌ترین پول‌های جهان تبدیل شد. از این رو بسیاری به این فکر افتادند تا با خرید دلار، به سود برسند. اکنون متوجه هستید که چرا خرید دلار در ایران، این چنین بهبوهه‌ای دارد.

خرید دلار در ایران از راه‌های معمول برای کسب درآمد است. اما محدودیت‌هایی که برای خرید و فروش دلار وجود دارد، از سرمایه گذاری روی آن جلوگیری می‌کند.

 

دلار بخریم یا تتر بخریم؟

تتر محدودیت‌های خرید دلار را ندارد و به راحتی و بدون مراجعه به جایی می‌توان آن را خریداری کرد. تتر هیچ سقف خریدی و فروشی ندارد و به راحتی می‌توانید هر مقداری که بخواهید را خرید و فروش کنید. البته ناگفته نماند که هر صرافی ارز دیجیتالی قوانین خود را دارد و قبل از خرید و فروش، حتما آن را مطالعه کنید.

 

از کجا تتر بخریم؟

شما می‌توانید از طریق صرافی‌های خارجی مانند بایننس، هوبی و… خرید خود را انجام دهید. اما اگر ساکن ایران هستید و امکان خرید از خارج ندارید، می‌توانید در صرافی‌های داخلی و با ریال و به راحتی اقدام به خرید تتر کنید. صرافی بیت برگ به عنوان یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال این کار را برای شما تسهیل می‌کند. برخلاف بسیاری از صرافی‌های دیگر، بیت برگ هیچ ارزی را در کیف پول صرافی نگاه نمی‌دارد و هر آنچه که خرید و فروش کنید، از طریق کیف پول شما خواهد بود.

همچنین با استفاده از تبدیل که بیت برگ مفتخر شده است، برای اولین بار در کشور عزیز ما منتشر کند، می‌توانید اقدام به تبدیل ارزهای دیجیتال خود کنید. در حال حاضر بیت برگ بیش از 1800 جفت ارز را برای تبدیل در چند شبکه و با کمترین کارمزد ممکن، پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید با این ابزار به راحتی ارزهای دیجیتال خود را به تتر نیز تبدیل کنید.

 

شبکه تتر

تتر در ابتدا فقط روی شبکه بیت کوین قرار داشت، اما اکنون روی شبکه‌های اتریوم، ایاس، ارون، الگورند و او ام جی نیز اضافه شده است. هر کاربر بدون نیاز به واسطه، می‌تواند تترهای خود را مستقیما برای دیگری ارسال کند. در صرافی بیت برگ علاوه بر شبکه‌های اصلی تتر می‌توانید تتر روی شبکه‌های پالیگان، اسمارت چین و BEP2 نیز خریداری کنید.

 

برچسب‌ها :