چگونه نهنگ‌های ارز دیجیتال را دنبال کنیم؟


علیرضا 21 آذر 1401 7 دقیقه مطالعه
چگونه نهنگ‌های ارز دیجیتال را دنبال کنیم؟

 

در اقیانوس ارزهای دیجیتال، نهنگ‌های بزرگی وجود دارند که می‌توانند با حرکات خود، امواج بزرگی را در بازار ایجاد کنند. این نهنگ‌ها هولدرهایی هستند که مقدار زیادی از یک ارز را در کیف پول خود نگهداری می‌کنند. تریدرها و سرمایه‌گذاران معمولا به خرید و فروش این نهنگ‌ها اهمیت زیادی می‌دهند، چون می‌تواند باعث نوسانات قیمتی شود.

 

ابزارهایی در بازار وجود دارند که به ما کمک می‌کنند تا رفتار این هولدرهای بزرگ را زیر نظر بگیریم. در این مقاله قصد داریم در مورد این هولدرها و ابزارهایشان توضیح دهیم، با بیت برگ همراه باشید.

 

 

نهنگ‌های ارز دیجیتال چه کسانی هستند؟

نهنگ‌ها، سرمایه‌گذارانی هستند که مقدار زیادی از یک ارز را در کیف پول خود نگهداری می‌کنند. این نهنگ‌ها می‌توانند افراد عادی باشند یا موسسات سرمایه‌گذاری که پول زیادی در اختیار دارند. معمولا هولدرهایی که بیش از 10 درصد از یک کوین را در کیف پول خود دارند، نهنگ نامیده می‎‌شوند. برای مثال خالق بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو، یک نهنگ بیت‌کوین است، چراکه یکی از بزرگترین کیف‌پول‌های بیت‌کوین را در اختیار دارد.

 

شرکت ماکرواستراتژی نیز با داشتن بیش از 100 هزار بیت کوین، یکی دیگر از نهنگ‌های آن به شما می‌آید و با خرید و فروش خود می‌تواند در بازار موجی به راه بیاندازد.

 

 

نهنگ‌ها در بازار ارزهای دیجیتال و در بازار سهام

نهنگ‌ها فقط به بازار ارزهای دیجیتال محدود نمی‌شوند، بلکه در بازارهای سنتی دیگر نیز وجود دارند. در بازار بورس آمریکا، حتما نام وارن بافت را شنیده‌اید. وارن بافت یکی از نهنگ‌های بازار بورس آمریکاست که در شرکت‌های بزرگی مثل اپل و کوکاکولا قسمت زیادی از سهام را در اختیار دارد و جزو سهامداران اصلی این شرکت‌ها به حساب می‌آید. وقتی خبر خریدهای جدید وارن بافت یا فروش سهام او به گوش بقیه می‌رسد، قیمت‌ها دستخوش تغییر می‌شوند و تاثیر به سزایی در آنها دارد.

 

تفاوتی که میان بازارهای سنتی و ارزهای دیجیتال وجود دارد، شفاف بودن و غیرشفاف بودن آنهاست. در بازارهای سنتی مانند بازار سهام، سرمایه‌داران بزرگ باید بعد از مدتی مشخص مثل یک ماه، لیست خرید و فروش خود را برای دیگران منتشر کنند. همچنین در گزارش‌های دوره‌ای شرکت‌ها می‌توان به این خریدهای بزرگ پی برد. اما در میان ارزهای دیجیتال، چون همه تراکنش‌ها روی بلاک‌چین انجام می‌شوند و مشخص‌اند، می‌توان آنها را به صورت لحظه‌ای پیگیری کرد.

 

اگر خریدار بزرگی پیدا شود و دست به خرید یا فروش بیت‎‌کوین بزند، مشخص می‌شود. با این حال باید این نکته را در نظر گرفت که با اینکه تراکنش‌ها مشخص‌اند، اما دقیقا مشخص نیست که هر آدرس مربوط به چه کسی است و کیف پول‌ها به صورت آدرس‌هایی کدنویسی شده به نمایش در می‌آیند. در نتیجه ممکن است بدانیم که کدام ولت یا کیف پول بیشترین تعداد بیت کوین را دارد، اما ندانیم که متعلق به چه کسی یا چه سازمانی هست.

 

 

دنبال کردن نهنگ‌های ارز دیجیتال

برای دنبال کردن نهنگ‌های ارز دیجیتال راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد. با کمک این روش‌ها می‌توان رفتار نهنگ‌ها را در بازار دنبال نمود و حتی بر اساس آن سرمایه‌گذاری و ترید کرد. یکی از معیارهای مهم در بازار، ورودی و خروجی ارز به صرافی‌های ارز دیجیتال است. با کمک داده‌های روی زنجیره یا آنچین، می‌توان محاسبه کرد که چه مقدار بیت‌کوین از صرافی‌ها بیرون کشیده‌شده یا وارد صرافی شده‌است.

 

حالا این داده به چه درد می‌خورد؟ اگر سرمایه‌گذاران یا نهنگ‌ها ارز خود را از صرافی‌ها بیرون بکشند، به این معنی است که در حال حاضر تمایل به فروش ندارند. این مساله یک سیگنال مثبت برای یک ارز محسوب می‌شود و نشان‌دهنده امیدواری و ذهنیت مثبت نسبت به آن است. از طرف دیگر ورودی زیاد به صرافی‌ها می‌تواند نشان‌گر تمایل سرمایه‌گذاران و نهنگ‌ها به معامله کردن یا فروش ارز خود باشد. وقتی نهنگ‌ها ارزهای خود را وارد صرافی‌ می‌کنند، احتمال فروش هم بالا می‌رود و می‌توان آن را به عنوان یک سیگنال منفی به حساب آورد.

 

البته نهنگ‌ها ممکن است برای اینکه بازار را دستخوش تغییر نکنند، معاملات خود را در صرافی‌ انجام ندهند. به این نوع معاملات، معاملات OTC گفته می‌شود، به این ترتیب که معامله، فرد به فرد یا کیف پول به کیف پول انجام می‌شود و صرافی دیگر واسطه نیست. مثلا یکی از نهنگ‌ها به آدرس دیگری بیت کوین می‌فرستد و نهنگ دیگر در ازای بیت‌کوینی که گرفته تتر می‌دهد. به دلیل خاصیت شفاف بلاک‌چین، این نوع تراکنش‌ها را نیز می‌توان دنبال کرد و با دیدن این نوع تراکنش‌ها می‌توان کیف پول‌ها و آدرس‌های نهنگ‌ها را پیدا کرد.

 

 

دنبال کردن نهنگ‌ها در بازار NFT

در بازار توکن‌های غیرمثلی یا NFT ها نیز، امکان دنبال کردن نهنگ‌ها وجود دارد. همانطور که می‌دانید بازار NFT بسیار جامعه‌محور است و هر کالکشن NFT برای خود جامعه و کامیونیتی مخصوص دارد. اگر کامیونیتی یک NFT را بشناسید، کیف‌پول‌های آن را نیز می‌توانید مشخص کنید. با مشخص شدن کیف پول آنها و زیر نظر گرفتن رفتارشان، می‌توان خرید و فروششان را دنبال کرد و از بازار سود گرفت.

 

 

اهمیت ابزارهای دنبال‌کننده نهنگ‌ها (Whale tracker)

دنبال کردن نهنگ‌ها در بازار مانند دنبال کردن پول هوشمند در بازار بورس است. ابزارها و سایت‌هایی در بازار وجود دارند که به صورت همیشگی بلاک‌چین هر ارز را بررسی می‌کنند و اطلاعات مهمی را در اختیار سرمایه‌گذاران و کاربران قرار می‌دهند. این اتفاق به لطف شفاف بودن بلاک‌چین اتفاق می‌افتد.

 

به کمک این ابزارها می‌توان کیف پول نهنگ‌ها را شناسایی کرد و خرید و فروش‌هایشان را در بازار دنبال کرد. این ابزارها بلاک‌چین را بررسی کرده و وقتی یک تراکنش توسط نهنگی اتفاق بیفتد، کاربران خود را آگاه می‌کنند. با یک جستجوی کوچک در اینترنت می‌توانید نمونه‌های مختلفی از این ابزارها را پیدا کنید.

 

 

برچسب‌ها :