کارمزد تراکنش‌های بیت کوین چگونه محاسبه می‌شود؟


علیرضا 8 آذر 1401 7 دقیقه مطالعه
کارمزد تراکنش‌های بیت کوین چگونه محاسبه می‌شود؟

 

مثل همه سرویس‌های مالی دیگر، برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هم باید کارمزدِ تراکنش پرداخت کرد. این کارمزدها دو فایده و هدف مهم دارند؛ یکی اینکه به ماینرها یا ولیدیتورهای بلاک‌چین، برای تلاشی که انجام می‌دهند، پاداش داده می‌شود و از طرف دیگر بلاک‌چین، در برابر خطرات و حمله‌های خرابکاران محافظت می‌شود.

 

کارمزد تراکنش‌ها می‌توانند کم یا زیاد باشند و مقدار آنها به شلوغ بودن شبکه و عوامل دیگر بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد کارمزد بلاک‌چین‌ها توضیح دهیم و شما را با ساز و کار آنها آشنا کنیم. با بیت برگ همراه باشید.

 

 

چرا باید کارمزد بپردازیم؟

کارمزد تراکنش، قسمتی جدایی‌ناپذیر از هر بلاک‌چین بوده و هست. شما هر زمان که بخواهید ارزهای دیجیتال را جا به جا کنید، به آدرس دیگری بفرستید یا پرداخت کنید باید کارمزد بپردازید. بیشتر ارزهای دیجیتال از این کارمزدها به دو دلیل استفاده می‌کنند. دلیل اول بالابردن امنیت بلاک‌چین است. کارمزدها هزینه حمله را برای خرابکاران بالا می‌برند و اگر خرابکاران بخواهند قسمت بزرگی از بلاک‌چین را تحت تاثیر قرار دهند باید هزینه زیادی بپردازند.

 

دلیل دوم برای تعیین کارمزد تراکنش‌ روی بلاک‌چین، ایجاد مشوقی برای ولیدیتورها یا ماینرهاست. همانطور که می‌دانید، مسئولیت تایید یک تراکنش روی یلاک‌چین، در مکانیزم‌های اجماع مختلف فرق می‌کند. در مکانیزم اجماع اثبات کار، ماینرها تراکنش‌ها را تایید می‌کنند و در مکانیزم اثبات سهام، این کار به عهده ولیدیتورهاست.

 

این افراد، برای تایید تراکنش‌ها هزینه‌ای  متحمل می‌شوند؛ ماینرها باید هزینه امکانات و انرژی مصرف‌شده را بدهند و ولیدیتورها باید توکن‌های خود را در شبکه سپرده‌گذاری یا استیک کنند. قسمتی از کارمزد بابت این کار به آنها تعلق می‌گیرد و مشوق آنهاست برای ادامه فعالیت خود روی بلاک‌چین.

 

بیشتر بلاک‌چین‌ها کارمزد کمی را برای تراکنش‌ها درخواست می‌کنند، اما براساس ترافیک یا شلوغی شبکه، این مقدار می‌تواند کم و زیاد شود. به عنوان مثال در سال گذشته و زمانی که NFT ها در حال رشد قیمت زیادی بودند، کارمزد تراکنش‌ها روی بلاک‌چین اتریوم افزایش عجیبی پیدا کرد و حتی به چند هزار دلار هم می‌رسید.

 

 

 

کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال و اولین شبکه بلاک‌چین، استانداردهایی را برای کارمزد تراکنش‌ها به وجود آورد که توسط ارزهای دیجیتال زیادی استفاده می‌شود. ساتوشی ناکاموتو، دریافته بود که کارمزد تراکنش می‌تواند شبکه را از خرابکاری و کلاهبرداری‌ها دور نگه دارد و رفتارهای درست و مفید را برای بلاک‌چین تشویق کند.

 

ماینرهای بیت‌کوین برای تایید تراکنش‌های بلاک‌های جدید، کارمزد تراکنش دریافت می‌کنند. در شبکه بیت کوین، یک استخر از تراکنش‌های انجام نشده یا تایید نشده وجود دارد. ماینرها، کسانی را که کارمزد بیشتری برای تایید تراکنش پرداخت کنند، در اولویت قرار می‌دهند و تراکنش‌های آنها را انجام می‌دهند.

 

خرابکارها و کلاهبرداران، اگر بخواهند شبکه را کند کنند یا اختلال ایجاد کنند، باید کارمزدِ تراکنش بپردازند. اگر کارمزدِ پایینی را پیشنهاد دهند، تراکنششان انجام نمی‌شود و اگر کارمزد معقولی بپردازند، هزینه زیادی متقبل خواهند شد و از نظر اقتصادی برایشان نمی‌صرفد.

 

 

کارمزد تراکنش بیت کوین، اتریوم و ارزهای دیجیتال

کارمزد تراکنش چه فایده ‌ای برای بلاک‌چین دارد؟

 

کارمزد تراکنش بیت کوین چگونه محاسبه می‌شود؟

در شبکه بیت‌کوین، بعضی از کیف‌پول‌ها به کاربران خود اجازه می‌دهند تا کارمزدها را تعیین کنند. همچنین امکان فرستادن بیت‌کوین با کارمزد صفر نیز وجود دارد، اما ماینرها به احتمال زیاد، این تراکنش‌ها را نادیده می‌گیرند و انجام نخواهند داد.

 

برخلاف چیزی که همه فکر می‌کنند، کارمزد شبکه بیت‌کوین به مقدار بیت‌کوینی که فرستاده می‌شود بستگی ندارد، بلکه به سایز تراکنش(به بایت) بستگی دارد. به عنوان مثال فرض کنید که سایز تراکنش شما 400 بایت است و میانگین کارمزد تراکنش برای هر بایت 80 ساتوشی است. بنابراین شما باید برای تراکنش خود 32 هزار ساتوشی یا 0.00032 بیت کوین بپردازید تا شانس اضافه شدن تراکنشتان به بلاک بعدی وجود داشته باشد.

 

وقتی که ترافیک شبکه بالا رود، مثلا زمانی که بیت کوین در حال رشد قیمتی است، کارمزد تراکنش‌ها هم به دلیل ازدیاد درخواست‌ها زیاد می‌شود. چون کاربران زیادی می‌خواهند خرید کنند و شبکه شلوغ است. تنها تعداد کمی از تراکنش‍ها می‌توانند تایید شوند، چون سایز بلاک‌ها محدود و یک مگابایت است.

 

مساله مقیاس‌پذیری بلاک‌چین، برای تعیینِ مقدارِ کارمزد شبکه بسیار تعیین‌کننده است. توسعه‌دهندگان بیت کوین به دنبال راه‌حلی برای مشکل مقیاس‌پذیری پایین آن هستند و تا به حال راه حل‌هایی نیز ارائه داده‌اند. به عنوان مثال شبکه لایتنینگ یا lightning network و SegWit از جمله راه‌حل‌های افزایش مقیاس‌پذیری بیت‌کوین، برای افزایش سرعت تراکنش‌ها و کاهش کارمزد شبکه است.

 

 

همه‌گیر شدن ارزهای دیجیتال با کارمزد کمتر

کارمزد تراکنش، جزیی جدایی‌ناپذیر از بلاک‌چین و سرویس‌های مالی سنتی است. تفاوتی که میان کارت‌های اعتباری و سیستم پرداختی بلاک‌چین وجود دارد، سرعت، هزینه و امنیت این دو سیستم است. در حال حاضر، سیستم پرداختی ارزهای دیجیتال هنوز سرعت لازم را برای رقابت با سیستم کارتهای اعتباری را ندارد. اما توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال به دنبال راه‌حل‌های تازه‌ای هستند تا سیستم پرداختی غیرمتمرکز، سریع و با امنیت بالا به وجود بیاورند که جایگزین سیستم مالی سنتی متمرکز و نظارت شده بشود.

 

 

 

برچسب‌ها :