تحلیل شاخص دلار آمریکا، SPX، بیت کوین و اتریوم


هدا 28 دی 1401 دقیقه مطالعه
تحلیل شاخص دلار آمریکا، SPX، بیت کوین و اتریوم

دارایی‌های دیجیتال سال جدید را قوی شروع کردند. شاخص SPX و نزدک دو هفته پیاپی را با کندل سبز رنگ بستند و همچنین بهترین عملکرد هفتگی را از ماه نوامبر تاکنون نشان دادند. همچنین نباید از شاخص دلار نیز غافل شد.

بیت کوین نیز هفته گذشته بازیابی قیمتی بازار ارز دیجیتال را با افزایش 21 درصدی خود هدایت کرد. این صعود باعث شد شاخص ترس و طمع بیت کوین به ناحیه خنثی در 15 ژانویه برسد. اکنون شاخص ترس و طمع بیت کوین روی 52 قرار دارد که از 5 آپریل تاکنون بیشترین مقدار را داشته است.

هر چند نظر تحلیلگران باهم متفاوت است و تعدادی معتقدند این افزایش ناگهانی یک دام گاوی بوده و تعدادی نیز معتقدند این گام جدید برای شروع بازار صعودی است. با ما همراه باشید تا به تحلیل چند نمودار مهم در این هفته بپردازیم.

 

شاخص دلار آمریکا/DXY

شاخص دلار آمریکا در چند روز گذشته، داخل یک الگوی گوشه‌ای بازشو و نزولی در حرکت بوده است. خریداران در حال تلاش برای حفاظت از سطح حمایتی این الگوی گوشه هستند.

 

نمودار شاخص دلار آمریکا

نمودار شاخص دلار آمریکا

 

رالی تنفسی می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی 20 روزه در 103 بالا برود که این خود می‌تواند به عنوان یک سد قوی عمل کند. اگر قیمت از این سطح پایین برود، نشان دهنده حفظ احساسات منفی و فروش تریدرها در رالی‌های کوتاه خواهد بود. خرس‌های بازار تلاش خواهند کرد تا روند نزولی را ادامه دهند و قیمت را به سطح حمایت روانی در 100 برسانند.

اما اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسانند، این شاخص می‌تواند به طرف خط مقاومتی این الگو بالا برود. میانگین متحرک ساده 50 روزه در 105 و نزدیک به خط مقاومتی قرار دارد، بنابراین احتمالا فروشندگان در این سطح مقاومت بالایی نشان دهند.

 

اس اند پی 500/SPX

S&P 500 هفته گذشته به بازیابی قیمتی خود ادامه داد و به خط روند نزولی رسید. میانگین متحرک نمایی 20 روزه در 3904 به بالا مایل شده و شاخص قدرت نسبی نیز وارد محدوده مثبت شده است که نشان دهنده برتری خریداران است.

 

نمودار S&P 500 

نمودار S&P 500

 

گاوهای بازار باید قیمت را به بالای خط روند نزولی برسانند تا علامتی از تغییر احتمالی روند ظاهر شود. خرس‌ها احتمالا در ناحیه 4100 تا 4120 روند را به تاخیر بیاندازند، اما اگر خریداران بتوانند این مقاومت را بشکنند، شاخص S&P 500  می‌تواند رالی خود را تا 4200 و سپس 4325 ادامه دهد.

اگر خرس‌ها بخواهند از این تغییر روند جلوگیری کنند، باید قیمت را فورا به زیر میانگین‌های متحرک کاهش دهند. اگر موفق به این کار شوند، نشان دهنده جذب فروشندگان در سطوح بالا خواهد بود. در این صورت شاخص S&P 500 ممکن است تا 3764 کاهش پیدا کند.

 

بیت کوین

خریداران در تلاشند تا قیمت را به مقاومت کلی در 21480 دلار برسانند و توانستند بازیابی قیمتی بیت کوین را تا حدی ادامه دهند، اما فروشندگان حاضر به تسلیم نشدند. شاخص قدرت نسبی در ناحیه اشباع خرید قرار گرفته است که نشان دهنده نوسان یا اصلاح قیمتی احتمالی در آینده است.

 

نمودار بیت کوین

نمودار بیت کوین

 

سطح حمایت فوری همان سطح روانی 20000 دلار و همچنین سطح اصلاحی فیبونانچی 38.2 درصد 19489 دلار است که علامت منفی را نشان می‌دهد. اگر قیمت از این ناحیه به بالا حرکت کند، نشان دهنده این خواهد بود که تریدرها این کف‌ها را به عنوان فرصت خرید می‌بینند.

در این صورت، خریداران باری دیگر تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای 21500 دلار برسانند. اگر موفق به این کار شوند، قیمت بیت کوین می‌تواند وارد گام بعدی شود و صعود خود تا تا 22800 دلار و سپس 25211 دلار ادامه دهد.

اما اگر سطح 19489 دلار رو به پایین شکسته شود، قیمت بیت کوین می‌تواند تا سطح بریکاوت 18388 دلار سقوط کند.

 

اتریوم

بازیابی قیمتی اتریوم در 14 ژانویه تا سطح مقاومت قوی در 1600 دلار ادامه پیدا کرد، اما خریداران تسلیم فروشندگان نشدند. این نشان دهنده مثبت بودن خریداران درباره ادامه صعود احتمالی آن پس از یک توقف کوتاه است.

 

نمودار اتریوم

نمودار اتریوم

 

اگر قیمت اتریوم در یک رنج نزدیک به 1600 نوسان داشته باشد، احتمال شکستن مقاومت کلی نیز افزایش می‌یابد. قیمت اتریوم می‌تواند تا 1700 دلار و سپس 1800 دلار صعود کند.

اما اگر قیمت به پایین بازگردد و سطح 1516 دلار را رو به پایین بشکند، اتریوم احتمالا شاهد نقد کردن سودها خواهد شد. سپس اتریوم می‌تواند تا اصلاحی فیبونانچی 38.2 درصد در 1439 و سپس میانگین متحرک نمایی در 1362 دلار کاهش پیدا کند. احتمالا این ناحیه خریداران را دوباره جذب کند.

 

برچسب‌ها :