افزایش قیمت بیت کوین تسکینی برای ماینرها


رضا 1 بهمن 1401 9 دقیقه مطالعه
افزایش قیمت بیت کوین تسکینی برای ماینرها

ماینرهای بیت کوین، ASIC ها را با حق بیمه هنگفتی در دوره صعودی سال 2021 پیش سفارش دادند و برخی از آنها با انجام IPO ها سرمایه جمع آوری کردند.

با نزولی شدن بازار کریپتو و از دست رفتن نقدینگی در این بخش، ماینرها در وضعیت بدی قرار گرفتند و کسانی که قادر به انجام تعهدات بدهی خود نبودند مجبور شدند ذخایر بیت کوین را در نزدیکی کف بازار بفروشند یا اعلام ورشکستگی کنند.

از ورشکستگی‌های قابل توجه استخراج بیت کوین در سال 2022 می‌توان Core Scientific را مثال زد که برای ورشکستگی اقدام کرد، اما عملکرد BTC در اوایل سال 2023 نشان می‌دهد که بیشترین بخش تسلیم سپری شده است.

علیرغم قدرت بازار نزولی فعلی، تعداد کمی از ماینرها توانستند تولید خود را در طول سال 2022 افزایش دهند و داده های درون زنجیره‌ای نشان می‌دهد که انباشت ماینرهای بیت کوین در دسامبر 2022 شروع به افزایش کرد و به نظر می‌رسد این حرکت در سال 2023 ادامه دارد.

 

صعود بیت کوین به 22000 دلار باعث بهبود حاشیه ماینرها می‌شود

افزایش قیمت بیت کوین در سال 2023 که شاهد آن بودیم و قیمت آن در 20 ژانویه به بالاترین میزان سالانه 22153 دلار رسید که یعنی 17 درصد افزایش 7 روزه داشت، به طور قابل توجهی به عملیات استخراج بیت کوین کمک کرد.

افزایش قیمت بیت کوین و نرخ هش شبکه به ماینرهای بیت کوین کمک می‌کند که در پایان سال 2022 ترازهای مثبت خالص خود را حفظ کنند که باعث بهبود ثبات کسب و کار شد. علاوه بر این، در حال حاضر ماینرهای بیت کوین عمدتاً به سود بازگشته‌اند.

 

بیت کوین فروخته شده توسط استخراج کنندگان عمومی در مقابل استخراج شده

بیت کوین فروخته شده توسط استخراج کنندگان عمومی در مقابل استخراج شده

 

در حالی که ماینرهای بیشتری به ریگ های استخراج بیت کوین بازگشت می‌کنند، مشکل در حال افزایش است و این احتمال وجود دارد که مانع پیشرفت آینده شود. با بهبود شرایط، آیا ماینرهای بیت کوین به انباشت روی می آورند یا ادامه روند فروش را ادامه می‌دهند؟

Jaran Mellerud، تحلیلگر استخراج بیت کوین در Luxor Mining، در جمع بندی سال 2022 گفت:

بین ژانویه و نوامبر، ماینرهای عمومی 51180 بیت کوین فروختند، در حالی که فقط 47284 بیت کوین تولید کردند.

 

نرخ هش بیت کوین، معیاری که ارزش بازار استخراج یا قدرت محاسباتی را اندازه گیری می‌کند، بینشی در مورد سودآوری عملیات استخراج بیت کوین ارائه می‌دهد.

از اول ژانویه 2023، نرخ هش بیش از 20 درصد و در 19 ژانویه افزایش یافته است. سود ماینینگ بیت کوین از 0.06 دلار به ازای هر ترا هش در روز (TH/d) به 0.07874 دلار TH/d افزایش یافت و این از افزایش قیمت بیت کوین بهره برده است. Hashprice از اوایل اکتبر 2022 شاهد سطوح اخیر نبوده است.

 

نرخ هش بیت کوین

نرخ هش بیت کوین

 

اگرچه سودآوری استخراج بیت کوین از ابتدای سال 2023 بهبود یافته است، اما این صنعت همچنان با آب های سختی روبرو است. به گفته نیکو اسمید، یکی از بنیانگذاران Digital Mining Solutions:

“افزایش اخیر در نرخ هش اتفاق مثبتی است، اما بسیاری از ماینرها هنوز با مارجین‌های ناچیز کار می‌کنند. یک سال پیش، قیمت هش 0.22 دلار برای هرترا هش در روز بود. در حالی که بازار به پایین ترین حد خود رسیده است، شرایط اقتصادی فعلی برای استخراج همچنان چالش برانگیز است.

ماینرهای بیت کوین همچنان بخش عمده بیت کوین استخراج شده خود را می‌فروشند

ماینرهای بیت کوین از افزایش قیمت سود می‌برند و داده ها نشان می‌دهد که بسیاری به فروش پاداش‌های خود ادامه می‌دهند.

 

موقعیت و درآمد ماینر بیت کوین منبع: CryptoQuant

موقعیت و درآمد ماینر بیت کوین / منبع: CryptoQuant

 

قوی‌ترین عملیات‌های ماینینگ در واقع بدهی و گسترش را محدود یا از استراتژی فروش بیت کوین در حین سود استفاده می‌کنند.

Marathon Digital، دارنده برتر شرکت های استخراج بیت کوین فهرست شده، در پایان دسامبر 2022 مقدار 8133 بیت کوین در اختیار داشت. این شرکت در حال برنامه ریزی برای افزایش تولید بر اساس سودآوری نرخ هش است.

سختی استخراج می‌تواند مانع از سود در آینده شود

با توجه به اینکه تعداد بیشتری از ماینرهای بیت کوین ریگ های بیت کوین خود را روشن می‌کنند، معیار سختی استخراج در 16 ژانویه 10.26 درصد افزایش یافت. سختی بیت کوین نشان دهنده زمان و هزینه استخراج بیت کوین برای دریافت پاداش است. این تعدیل از اکتبر 2022 بیشترین مقدار بود و افزایش سختی باعث شد که برای استخراج کنندگان بیت کوین از طریق مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) گران‌تر تمام شود.

 

سختی استخراج بیت کوین

سختی استخراج بیت کوین

 

با رویداد هاوینگ بیت کوین که در سال 2024 انجام می‌شود، استخراج بیت کوین برای ماینرها دشوارتر و احتمالاً گران تر خواهد شد و استرس بیشتری را روی مارجین‌های در حال حاضر ضعیف ایجاد می‌کند. در روند صعودی، آخرین رویداد هاوینگ در سال 2019 با افزایش 300 درصدی بیت کوین همراه شد.

در حالی که ماینرها در حال حاضر پس از یک سال سخت شاهد آرامش شدند، جاده‌های ناهمواری را پیش رو دارند. به‌نظر می‌رسد که عملیات تجاری با فروش ماینرهای بیت‌کوین برای سود به جای گرفتن بدهی در برابر ذخایر بیت‌کوین، بهبود می‌یابد.

 

 

برچسب‌ها :